INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Maria Rudzka  

 
 
Biogram został opublikowany w latach 1991-1992 w XXXIII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Rudzka Maria, w zakonie Stylita-Jadwiga (1887–1978), przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza. Ur. 31 X w Leśnicy koło Opola, była córką Jana i Anny Koptoń.

W wieku niespełna 16 lat, 10 IV 1903 wstąpiła R. do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza w Trzebnicy, gdzie wówczas znajdował się dom generalny. Po odbyciu postulatu i nowicjatu została skierowana w r. 1904 do Gliwic, gdzie w ciągu roku ukończyła Seminarium Ochroniarskie (1 IV 1905). Od razu została wysłana do pracy w ochronce w Brzegu. Podobne funkcje pełniła w l. 1908–12 w Świętochłowicach (w Zakładzie Św. Józefa) i w Mysłowicach (1912–30), gdzie była matką przełożoną. Następnie pełniła przez pięć lat obowiązki prefekty w pensjonacie dla dziewcząt w Cieszynie (1930–5), a potem piastowała w kilku domach urząd przełożonej lokalnej: w Tarnowskich Górach (1935–42), w Jastrzębiu Zdroju (1942–5).

Po drugiej wojnie światowej Zgromadzenie wymagało reorganizacji. W r. 1945 władze kościelne mianowały R-ą wikarią generalną, a druga Kapituła Generalna Zgromadzenia wybrała ją na przełożoną generalną. Skutecznie realizowała dzieło odbudowy materialnej i duchowej zgromadzenia. Powracające z rozproszenia wojennego siostry kierowała do odpowiednich domów i prac charytatywnych, tak by zdolności i umiejętności poszczególnych zakonnic zostały najlepiej wykorzystane. Nie widząc możliwości odzyskania domu generalnego, ani domu nowicjatu zabranych na cele wojskowe, R. przebudowała dom w Mikołowie, gdzie utworzyła nowicjat z domem generalnym, z zachowaniem dobrze od wielu lat rozwiniętej pielęgnacji chorych i pracy parafialnej. Przez dwanaście lat (do r. 1960) kierowała Zgromadzeniem. Na okres ten przypadł silny wzrost liczebny powołań. Jako doświadczony pedagog wychowywała R. siostry w duchu wierności przepisom i karności zakonnej. Od 28 IV 1960 do śmierci była jeszcze przełożoną domu wypoczynkowego sióstr w Jastrzębiu-Zdroju.

Zmarła 7 V 1978 w Jastrzębiu Zdroju, została pochowana 10 V t. r. na cmentarzu w Mikołowie.

 

„Tyg. Powsz.” 1978 nr 30, 49; – Arch. Generalne Sióstr Boromeuszek w Mikołowie: Akta personalne R-iej.

Józef Kiedos

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.